czwartek, 19 maja 2011

10 maja 2011

Sprawozdanie z posiedzenia Rady Programowej ds. Przygotowań m.st. Warszawy do uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku w dniu 10 maja 2011

W posiedzeniu udział wzięli członkowie Rady Programowej: Sebastian Cichocki, Marek Ostrowski, Robert Przepiórski, Beata Stasińska, Jakub Szczęsny, Bogna Świątkowska, Katarzyna Szustow, Jarosław Trybuś.
Osoby zaproszone: Ewa Czeszejko-Sochacka, Karolina Malczyk-Rokicińska


Rada z przykrością przyjęła wiadomość, że Biuro ESK nie zapewniło możliwości połączenia internetowego, które pozwoliłoby Radzie na prowadzenie telekonferencji z przebywająca za granicą Joanną Warszą – członkinią Rady.

Rada została zapoznana z ciągiem znaczących wydarzeń kulturalnych, które odbędą się w Warszawie w następujących po sobie dniach:
1) 11 maja - spotkanie z dziennikarzami i prezentacja założeń strategicznego Programu Rozwoju Kultury (PRK) do 2020 roku;
2) 12 maja - złożenie aplikacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury;
3) 13 maja - rozpoczęcie w Warszawie ogólnopolskiego Kongresu Obywateli Kultury.

Rada zaleciła Pani Pełnomocnik ESK i Kierownikowi Artystycznemu udział w spotkaniu dotyczącym PRK, aby w razie potrzeby rozwiać wątpliwości nakładania się kompetencji i ról między PRK a staraniami o ESK i wyraźnie podkreślić niezorientowanym rozdział między nimi. Są to dwa odrębne, choć niesprzeczne byty i strategie działań na rzecz kultury.
Rada podkreśliła, że aplikacja ESK to konkretny doraźny projekt (zadanie), który nie zastąpi długofalowej strategii i polityki miasta zawartej w strategii Programu Rozwoju Kultury. Oba dokumenty nie są konkurencyjne a komplementarne. W przypadku przyznania Warszawie tytułu ESK, ESK będzie wspierać politykę kulturalną miasta uzyskanym tytułem, w przypadku nie uzyskania przez Warszawę tytułu wiodącą rolę przejmie Program Rozwoju Kultury 2020. W ten sposób Rada włączyła się w synchronizowanie obu dokumentów.

W dalszej części spotkania Rada skupiła się na sprawach związanych z aplikacją i została zapoznana z przygotowaniami do jej złożenia. Tę część spotkania zdominowała dyskusja nad charakterem planowanych wydarzeń towarzyszących złożeniu aplikacji w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 12 maja. Ich celem ma być zwrócenie uwagi mieszkańców Warszawy a także mediów na fakt formalnego złożenia wniosku.

Na poprzednim posiedzeniu Rada została poinformowana o projekcie wystawienia palm na czterech rondach w Śródmieścia, przy których rozdawane byłby kokosy pod hasłem „Kokosy dla kultury” niepasujący jej zdaniem do treści aplikacji. Ani projekt, ani hasło nie zyskały uznania Rady. Rozważano także kwestię stworzenia pochodu (delegacji), który tworzyliby przedstawiciele różnych zawodów podkreślając tym, że starania o tytuł ESK dotyczą wszystkich obywateli Warszawy.
Rada została poinformowana, że prace nad realizacją projektu oprawy artystycznej są już zaawansowane, a zatem pozostało niewiele czasu na ich zmianę. Rada zaleciła ograniczenie jarmarcznej formy pochodu.

Na kolejne posiedzenie (17.05, godz 9.15) Rada postanowiła zaprosić dyrektora Stołecznej Estrady Andrzeja Matusiaka oraz pełnomocnika d/s zagospodarowania brzegów Wisły Marka Piwowarskiego - Wisła stanowi jeden z filarów składanej aplikacji.

Na tym posiedzenie zakończono.

1 komentarz: