środa, 6 kwietnia 2011

CHODŹCIE SIĘ SPOTKAMY!

Zapraszamy wszystkich dziennikarzy, blogerów, warszawianki i warszawiaków, aktywnych i pasywnych uczestników życia kulturalnego, na spotkanie z Radą Programową Warszawa - Europejska Stolica Kultury 2016.
Czas: czwartek, 7.04, 10.00
Miejsce: WARSZTAT – siedziba Warszawa ESK 2016, plac Konstytucji 4

Na spotkaniu przedstawimy się jako Rada Programowa, bo nie mamy zamiaru pozostawać w "cieniu". Opowiemy o najbliższych projektach związanych ze staraniami Warszawy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, o dotychczasowej pracy Rady Programowej, a także o naszych zadaniach na najbliższe miesiące. W spotkaniu weźmie też udział Grzegorz Piątek, kierownik artystyczny starań Warszawy o tytuł ESK 2016.

Rada Programowa jest ciałem doradczym i eksperckim Pełnomocnika Prezydenta m.st. Warszawy d/s ESK o szerokim zakresie obowiązków – od wypracowania i analizy kierunków tematycznych oraz działań związanych ze staraniami o tytuł ESK, doradztwa przy wyborze projektów, po konsultowanie przygotowywanego przez Kierownika Artystycznego dokumentu aplikacyjnego.
Nieformalnie Rada pracowała intensywnie od listopada 2010 roku, czyli od momentu wejścia Warszawy do drugiego etapu selekcji polskich miast walczących o ten tytuł, zbierając się i współpracując z Zespołem ds. ESK 2016 przy bieżących projektach oraz konsultując, m.in. kształt i treść przygotowywanej aplikacji, czy projekty promocyjne. Przez te pół roku odbyło się kilkadziesiąt aktywnych nieformalnych posiedzeń Rady Programowej. 31 marca 2011 roku działalność Rady Programowej została sformalizowana.

Oto nasz skład [w kolejności alfabetycznej]:
Sebastian Cichocki - socjolog, kurator i krytyk sztuki. Do 2008 roku był dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej „Kronika” w Bytomiu, obecnie jest głównym kuratorem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Kurator licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych, m.in. Kurator Pawilonu Polskiego na Biennale Sztuki w Wenecji w latach 2007 i 2011. Kurator  festiwalu projektowania miasta „Warszawa w budowie”, organizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Autor projektów artystycznych w „alternatywnych przestrzeniach wystawienniczych”, m.in. wystawy w formie książki Warsaw Does Not Exist, czy wystawy-opowiadania science fiction L.A.S.T. L.E.A.K. (Kunstverein Salzburg). Autor licznych tekstów krytycznych, redaktor katalogów wystaw i antologii.

Marek Ostrowski - ekolog i humanista, fotografik, specjalista w zakresie informacji obrazowej i analiz przestrzeni, twórca Varsavianistyki i projektu Warszawskiego Tryptyku Edukacyjnego, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Laureat nagród Ministrów Kultury, Nauki oraz Środowiska. Członek m.in. Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, Komisji Teledetekcji KBK PAN. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Ambasador m.st. Warszawy w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Robert Przepiórski - animator kultury, twórca grupy Citydoping, wydawca przewodnika „Citydoping Warszawa”, współzałożyciel Fundacji „Do dzieła!”, pomysłodawca festiwalu „Street Art Doping”, współwłaściciel letniej klubokawiarni „CUD (nad Wisłą)”.

Beata Stasińska - w latach 1982-1986 była sekretarzem Igora Newerlego, a od 1983 do 1987 roku redaktorem podziemnej gazety „Wola”. Pracowała także w Dziale Rękopisów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie (1987-1989), a potem w wydawnictwie PoMost. Od 1991 do 1997 roku współprowadziła dodatek o książkach do „Życia Warszawy” zatytułowany „Ex Libris”. Współzałożycielka  wydawnictwa W.A.B., w którym w latach 1991-2010 była odpowiedzialna za program wydawniczy i dział praw. Odznaczona przez rząd francuski za wkład w rozwój stosunków polsko-francuskich Narodowym Orderem Kawalera Zasługi i wyróżniona odznaką Zasłużony Działacz Kultury. W 2002 roku otrzymała od tygodnika „Polityka” wyróżnienie Kreator Kultury. W 2008 roku uhonorowana została brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Na Kongresie Kultury Polskiej we wrześniu 2009 roku współinicjowała apel o 1 procent na kulturę w budżecie państwa.  Członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet, ruchu Obywatele Kultury i Polskiego PEN-Clubu.

Jakub Szczęsny - architekt i aktywista kultury, współautor części Białej Księgi Kultury w Warszawie poświęconej infrastrukturze kulturalnej, członek pracowni architektonicznej Centrala. Studiował w szkole Paris La Defense, Wydziale Architektury ETSAB w Barcelonie oraz na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Członek Grupy Projektowej CENTRALA. Współautor, m.in. hali sportowej w Bieruniu, instalacji tymczasowej Muzeum Historii Żydów Polskich, wnętrz nowego Instytutu Cervantesa w Warszawie oraz oprawy architektonicznej wystaw polskich awangard wideo w warszawskim CSW i Sala Rekalde w Bilbao, a także projektow publicznych w Izraelu, Palestynie i Australii.

Katarzyna Szustow - aktywistka, menadżerka kultury, w latach 2004-2006 dyrektor artystyczna klubu Le Madame. Obecnie pracuje w zespole Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy im. Gustawa Holoubka, współtworzy kształt Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego CENTRALNA. Od 2010 współzałożycielka nieheteronormatywnej Inicjatywy POMADA. W radiu TOK FM prowadzi audycję „Lepiej późno niż wcale”.

Bogna Świątkowska - aktywistka kultury, założycielka Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana, inicjatorka wielu projektów artystycznych w przestrzeni publicznej, założycielka „notesu.na.6.tygodni” – ogólnopolskiego informatora o wydarzeniach z kręgu najnowszej kultury: sztuki, architektury, designu.

Jarosław Trybuś  - historyk sztuki, krytyk architektury, wykładowca. Publikował w wielu magazynach architektonicznych i kulturalnych. Od 2006 współpracuje z Instytutem Stefana Starzyńskiego w Warszawie. Prezentował autorskie cykle w Muzeum Powstania Warszawskiego Warszawa niezaistniała. Niezrealizowane plany dla Warszawy. Od 2008 pracownik Instytutu Stefana Starzyńskiego w Warszawie. W 2008 był wraz z Grzegorzem Piątkiem kuratorem wystawy w pawilonie polskim Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings/Budynków życie po życiu na XI Biennale Architektury w Wenecji (2008) nagrodzonej Złotym Lwem za najlepszą ekspozycję narodową. Laureat Medalu Młodej Sztuki w dziedzinie krytyki artystycznej (Poznań 2006), Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 2008 rok, oraz Dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie (2009).

Tadeusz Wielecki - kompozytor i kontrabasista. Od 1999 roku dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. Zajmuje się także propagowaniem muzyki współczesnej i edukacją artystyczną. Komponował na zamówienia takich instytucji, festiwali i zespołów jak Polskie Radio, Filharmonia Poznańska, De Ereprijs, Wakacyjne Kursy Nowej Muzyki w Darmstadt, Klangspuren w Schwaz, Klangforum Wien, Hiroshima Symphony Association.

Olga Woźniak - wieloletnia dziennikarka naukowa „Przekroju”, pracownik działu Komunikacji i Edukacji Naukowej Centrum Nauki Kopernik.

Joanna Warsza - autorka i kuratorka akcji na pograniczu życia codziennego, performatyki i sztuki. Pracuje przede wszystkim w przestrzeni publicznej w odniesieniu do efemerycznych i niematerialnych zjawisk społecznych: m.in. heterotopii Stadionu X-lecia w Warszawie i niewidzialności społeczności wietnamskiej; fenomenu delegacji młodzieży izraelskiej do Polski; czy post-sowieckiego dziedzictwa architektonicznego na Kaukazie. Od 2007 prowadzi Fundację Laury Palmer. Współpracuje m.in. z Nowym Teatrem w Warszawie, Centrum Pompidou, AICA Armenia czy festiwalem Performa w Nowym Jorku czy Fundacją Inna Przestrzeń. Obecnie współpracuje kuratorsko z głównym kuratorem Berlin Biennale 2012 – Arturem Żmijewskim.

Do zobaczenia!
Podrawiamy!

1 komentarz:

  1. Kochani, chetnie się spotkam, ale w tym czasie siedze w pracy ;-(
    Ingeborga

    OdpowiedzUsuń