wtorek, 28 czerwca 2011

27 czerwca 2011

Sprawozdanie z posiedzenia Rady Programowej ds. Przygotowań m. st. Warszawy do uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku w dniu 27 czerwca 2011 roku.

W posiedzeniu udział wzięli członkowie Rady Programowej: Sebastian Cichocki, Marek Ostrowski, Robert Przepiórski, Katarzyna Szustow, Tadeusz Wielecki, Bogna Świątkowska (połączenie telekonferencyjne)

Goście: Ewa Czeszejko-Sochacka, Wirginia Korzeń, Agata Zambrowicz

Głównym tematem spotkania Rady była potrzeba jawnej i niezależnej ewaluacji starań o uzyskanie tytułu ESK 2016. Wskazany jest udział zewnętrznego podmiotu, bez udziału osób bezpośrednio zaangażowanych w realizację programu (z wyłączeniem także członków Rady), który mógłby właściwie ocenić kolejne etapy jego wdrażania, słuszność podejmowanych decyzji (w tym finansowych), jak i  skuteczność jego składowych elementów (promocja, kontakty z różnymi grupami mieszkańców, jakość złożonych aplikacji). Rada liczy na wskazanie zarówno negatywnych, jak i pozytywnych aspektów starań o tytuł ESK.   
Rada zobowiązała się do przygotowania kilku dokumentów, mających na celu zakończenie podsumowanie jej pracy. Pierwszym z nich jest oficjalny list do Biura Kultury m. st. Warszawy (na ręce dyrektora, pana Marka Kraszewskiego) oraz do pani Karoliny Malczyk z prośbą o przedstawienie dokładnej listy wydatków poniesionych w ramach realizacji programu starań o tytuł ESK 2016.
Drugi list zostanie skierowany do Biura ESK (do Pani Ewy Czeszejko-Sochackiej), z prośbą o ujawnienie informacji na temat pozostałego do dyspozycji biura budżetu i planów dotyczących jego rozdysponowania. 
Rada stworzy także listę postulatów dla władz miasta, mających na celu zachowanie i kontynuację  istotnych inicjatyw związanych z ESK. Pragniemy podkreślić zyski dla Warszawy, związane z działaniami na rzecz tytułu ESK, o których pisaliśmy w podsumowaniu spotkania z dnia 22 czerwca 2011. Podkreślamy konieczność dalszej „promocji Warszawy w Warszawie”, działań na rzecz inicjatyw lokalnych czy też potrzebę współpracy środowisk kulturalnych z urzędnikami.
Konieczne jest zwołanie konferencji prasowej podsumowującej dotychczasowe działania i wydatki związane z ESK. Zwrócono uwagę, że wiele z postulowanych przez Radę zmian nie zostało zaakceptowanych i wdrożonych, co wymaga wyjaśnienia. Kadencja Rady dobiega końca 20 lipca –  czas ten powinien zostać wykorzystany na pracę nad zapewnieniem kontynuacji wypracowanych na sesjach Rady postulatów.
Członkowie Rady podkreślają potrzebę spotkania członków Rady z panią prezydent Hanną Gronkiewicz-Waltz, w obecności wiceprezydenta Włodzimierza Paszyńskiego, kierownika artystycznego Grzegorza Piątka, pani pełnomocnik Ewy Czeszejko-Sochackiej, w celu omówienia  zadań związanych z kontynuacją programu, mimo nie otrzymania tytułu ESK.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz